TFF’den Fatih Terim’e Resmi Cevap Geldi

İşte Türkiye Futbol Federasyonu’ndan yapılan açıklama:

Galatasaray A.Ş. ile İttifak Holding Konyaspor ortasında dün akşam oynanan maç sonrasında düzenlenen basın toplantısında Galatasaray Teknik Sorumlusu Fatih Terim’in Başkan Vekilimiz Sayın Mehmet Baykan ile ilgili haksız itham içeren tabirleri olmuştur.

Öncelikle hatırlatmak isteriz ki, müsabakalara ilişkin disiplin sevkleri, müsabakalarda misyonlu, temsilci ve hakem raporları temel alınarak TFF Hukuk Müşavirliği tarafından yapılmaktadır.

Fenerbahçe A.Ş. ile Kasımpaşa A.Ş. ortasında 25.04.2021 tarihinde oynanan Üstün Lig müsabakasında Kasımpaşa A.Ş. analistinin Fenerbahçe A.Ş. İdari Yöneticisi Emre Belözoğlu’na yönelik kelamları olduğu, tıpkı esnada Emre Belözoğlu’nun kelamlı olarak karşılık verdiği, Fenerbahçe A.Ş. Antrenörü Volkan Demirel’in bahsi geçen analistin bulunduğu tribüne çıkmak istediği rapor edilmişse de, bu hareketlerin yatıştığı ve yapılan söylemlerin bir disiplin ihlali boyutuna ulaşmadığı Hukuk Müşavirliği’nde görevli disiplin müfettişleri tarafından değerlendirilmiş ve rastgele bir disiplin süreci yapılmamıştır.

Olayların başlangıç kısmının emsal olduğu Galatasaray A.Ş. ile Çaykur Rizespor A.Ş. ortasında 19.03.2021 tarihinde oynanan müsabakada Çaykur Rizespor A.Ş. Antrenörü Yılmaz Bal’ın “Sakin ol” formundaki söylemine Galatasaray A.Ş. Teknik Sorumlusu Fatih Terim’in “Bana mı dediniz, kim o?” biçiminde karşılık verdiği rapor edilmiş ve yapılan bu söylemlerin bir disiplin ihlali boyutuna ulaşmadığı tespit edilmiş ve bu aksiyonlarından dolayı rastgele bir disiplin süreci yapılmamıştır.

Ancak, olayın akabinde Fatih Terim ve Galatasaray A.Ş. Antrenörü Ümit Davala’nın küfür içerikli hakaret eden kelamlar sarf ettiği müsabaka görevlileri tarafından raporlanmış ve bu nedenle Futbol Disiplin Talimatı’nın 41. Ögesinde yer alan hakaret hareketi nedeniyle hem Fatih Terim hem Ümit Davala PFDK’ya sevk edilmişlerdir.

Yukarıda belirtildiği üzere olayların başlangıcı her iki müsabakada da misal nitelik taşımasına karşın, olayların devamında küfür içerikli hakaretler kelam konusu olup bu hareket nedeniyle yapılan disiplin süreci farklılık arz etmektedir.

Somut ispatlara ve münasebetlere dayanarak yapılan sevk süreçleri hakkında yapılan değerlendirmelerde soyut ve gerçek dışı tabirlerle bireyleri töhmet altında bırakan ima ve açıklamalardan kaçınılmalıdır.

Bu vesileyle, futbol ailesini bir sefer daha dünya ve ülkemizin yaşadığı bu güç vakitlerde sağduyulu değerlendirmelerde bulunmaya davet ediyoruz.

Kamuoyunun bilgilerine sunarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. TFF’den Fatih Terim’e Resmi Cevap Geldi için yorumda bulun

    TFF’den Fatih Terim’e Resmi Cevap Geldi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak TFF’den Fatih Terim’e Resmi Cevap Geldi için ilk yorumu yapabilirsin.